Continue

JEEP® RENEGADE

Светот на авантурите е пред вас.

JEEP® RENEGADE

Светот на авантурите е пред вас.

НОВ JEEP RENEGADE.ПЕРФОРМАНСИТЕ ПОД ВАША КОНТРОЛА.

Помислете на идејата за совршена авантура. Со новиот Jeep® Renegade и услугите на UconnectTM LIVE, возењето станува искуство за споделување на 360°. Музика, забава, социјална поврзаност, новости, мапи и многу повеќе. Откријте го првото возило во категоријата кое овозможува да се измери сопственото достигнување.
Останете поврзани со вашиот свет и бидете во постојан допир со вашата страст, лесно поврзете го вашиот смартфон преку подготовката за Android AutoTM & Apple CarPlay®.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШЕТО CONNECT™ DAB РАДИО

Искористете ги сите можности за да бидете поврзани: новиот Jeep® Renegade нуди 3 различни DAB РАДИО cluster кои може да се изберат, и сите се од нареднта генерација на Uconnect® системите со безбедно користење од страна на возачот за да остане поврзан со сите нешта кои му значат.
Можноста да пристапите до вашиот паметен телефон, да добиете насоки, да ја користите безбедно опцијата како Parkview® задната камера и да ги следите вашите off-road авантури и повеќе, сето тоа на дофат на раката.

UCONNECT™ 8.4’’ NAV DAB РАДИО

UCONNECT™ 8.4’’ NAV DAB РАДИО ви овозможува да уживате во вашата музика во многу различни формати, со врвен квалитет и со неиспрекинат звук. Обезбедува компатибилност со iPod, Mp3 плеери, USB уреди и дигитално радио.
Можете директно да го контролирате клима уредот преку екранот на радиото или да ја поставите внатрешната температура користејќи гласовни команди.
UCONNECT™ 8.4’’ NAV DAB радиото нуди во стандардна опрема навигација со 3D слики на теренот и модели на градовите. Благодарение на Tom Tom Live Traffic постојано може да бидете известувани за времето, сообраќајот и радарските камери.

UCONNECT™ 7” DAB РАДИО

UCONNECT™ 7” DAB РАДИО овозможува компатибилност со Apple CarPlayо, со iPod, Mp3 плеери и USB уреди, за да можете да уживате во вашата музика во најразлични формати. Исто така ви овозможува да слушате дигитално радио со највисок квалитет и без испрекинат звук.

UCONNECT™ 5” DAB РАДИО

Овој инфозабавен систем овозможува целосно интегриран 5-инчен дисплеј во боја со команди на волан.
Aux-in и USB портите се поврзани со iPod, Mp3 плеери и USB уреди за да уживате во вашата музика во било кој формат на датотеки.
Исто така, ви овозможува да го слушате дигиталното радио со врвен квалитет и без прекини.
Bluetooth® интерфејсот ви овозможува вашиот мобилен телефон да остварува и прима повик, да чита и да испраќа текстуални пораки, без притоа да се одвлекува вниманието од патот или пак да се кренат рацете од воланот.
Благодарение на Siri® Eyes Free* исто така можете да ги користите и функциите на Вашиот iPhone. Без ризик за безбедноста во возењето.

ЗАБАВА ПО ВАШ ВКУС

Слушајте ја омилената музика. Сè што ви треба за да стигнете до вашата дестинација ви се пренесува доставен со богат звук преку разни извори.

APPLE CARPLAY

Останете поврзани со вашиот iPhone благодарение на новиот опционал достапен на Uconnect ™ 8.4 “NAV и 7” DAB RADIO. Apple CarPlay им овозможува на корисниците на iPhone да пристапат до Apple Maps, до пораките, телефонот и Apple Music преку гласовна команда на Siri или на екранот на допир Uconnect.

ANDROID AUTO™

ANDROID AUTO™ овозможува лесен и безбеден пристап преку гласовни команди до Google Maps и Google Play Music преку Uconnect™ или на екран на допир или преку командите на волан. Благодарение на оваа опција, лесно се води навигацијата, а гласовните команди ќе им помогнат на возачите да стигнат до нивната дестинација, и да останат фокусирани на патот

7-инчен екран на допир

7” дигитален екран може да се конфигурира за да ви овозможи да ги прилагодите вашите лични поставки и графика. Целосниот екран вклучува детална навигација (ако е во опрема), опција за медиумски информации како што се песна, изведувач и станица, го прикажува статусот во случај на трансфер во реално време и статистика за теренот и многу повеќе.

JEEP® ВЕШТИНИ

Jeep® Uconnect ™ LIVE воведува нови ажурирања кои го оспособуваат возењето и го доведуваат до целосно ново ниво: Jeep® Skills. Можете да го измерите вашето патување благодарение на повратните информации од живо во однос на вашите параметри за возење и анализа на патувања. Внесете го предизвикот, проверете дали го истражувате Jeep® trails и постигнете ја целта. Секако, споделете ги вашите достигнувања со онлајн заедницата Jeep®.

УЖИВАЈТЕ ВО МОЌНИОТ ЗВУК

Вашето искуство во возењето никогаш нема да биде исто, благодарение на достапниот BeatsAudio ™ Premium Sound System кој е стручно нагоден за да произведе неверојатно јасен звук со висока дефиниција. Системот вклучува девет звучници – два твитери од 3.5″ поставени на инструмент таблата, два 1″ задни звучници на задната врата, четири 6×9″ звучници за предни/задни врати и еден сабвуфер од 6.5 сантиметри – и се напојува прреку осум канали Дигитален засилувач од 560 вати што произведува студиски квалитетен звук.

БЕЗБЕДЕН И СНАЖЕН НАСЕКАДЕ

Новиот Jeep® Renegade е комплетно опремен со стандардни и расположиви системи за активна и пасивна безбедност создадени за да ви помогнат кога тоа ви е најпотребно при секое патување.

НА РАСПОЛАГАЊЕ ПРЕКУ 60 СИСТЕМИ ЗА БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

Новиот Jeep® Renegade вклучува предни и задни воздушни перничиња, странични завеси, воздушно перниче за возачот, воздушно перниче за колената на возачот, странични воздушни перничиња за патниците и напредно повеќестепено и предно воздушно перниче за совозачот.

СЕКОГАШ СО ТОЧНАТА БРЗИНА

Jeep® Renegade е опремен со напредни безбедносни системи кои му помагаат на возачот да го почитува ограничувањето на брзината.

TRAFFIC SIGN RECOGNITION (TSR) ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СООБРАЌАЈНИТЕ ЗНАЦИ

Целосно нов систем кој користи предна камера за препознавање на знаците за ограничена брзина и на главните сообраќајни знаци, за што го известува возачот. За овој систем не се потребни ниту мапи ниту GPS.
Безбедноста достигнува повисоко ниво со TSR кој е во стандардната опрема на новата гама Renegade.

INTELLIGENT SPEED ASSIST (ISA) ИНТЕЛИГЕНТНА АСИСТЕНЦИЈА ЗА БРЗИНАТА

Овој иновативен систем ја ограничува брзината на вашиот Renegade до вредноста предложена преку TRAFFIC SIGN RECOGNITION (TSR) ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СООБРАЌАЈНИТЕ ЗНАЦИ и лесно се прифаќа од управувачот. Може да се деактивира, доколку се побара и да стане вообичаен ограничувач на брзината, speed limiter. Секогаш може да го исклучите системот со притискање на педалата за гас до крај.
Врвно ниво на безбедност на вашиот Renegade со TSR и ISA во стандардна опрема на целата гама.
Препознавачот на ограничувањето на брзината функционира само преку предната камера. Не се потребни ниту мапи, ниту GPS за негова поддршка

АКТИВНА БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ

За да уживате во возењето важно е да се чувствувате безбедни зад управувачот. Новиот Jeep® Renegade е дизајниран за да пружи повеќе од 60 расположиви системи за безбедност и сигурност, вклучувајќи го и Forward Collision Warning-Plus и LaneSense™ Departure Warning-Plus. Ова врвно дело на технологијата (познато како Advanced Driver Assistance System) е дизајнирано така да функционира во секакви услови на возење и вклучува два целосно нови системи: Traffic Sign Recognition (Препознавање на сообраќајните знаци) и Intelligent Speed Assist (Интелигентна асистенција за брзината), и двата стандардни на целата гама.
Новиот Jeep® Renegade е награден со престижните 5 ѕвездички на Euro NCAP, откако беа зголемени потребните критериуми за добивање на 5-те ѕвездички кои се однесуваат на безбедноста на возрасните, децата и пешаците. Неговата иновативна “small-wide 4×4 architecture” и бројните подобрувања на безбедносните системи, нудат во стандардна опрема или по барање, што придонесе за добивање на оваа награда.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ПРЕМИНУВАЊЕ НА КОЛОВОЗНАТА ЛИНИЈА

Позицијата на возилото во рамките на коловозната лента се мониторира преку камери и доколку возилото ненадејно се доближи до граничната линија, системот предупредува преку визуелен и акустичен сигнал. Дополнително, во случај на преминување на линијата, Lane Keeping Assist го отежнува вртењето на воланот и му помага на возачот да ја преземе потребната акција и да се врати во коловозната лента.

ADAPTIVE CRUISE CONTROL (опционал)

Renegade може да биде опремен и со Adaptive Cruise Control (ACC), којшто може значително да ја зголеми вредноста и комфорот на cruise control, особено во услови на густ сообраќај. Системот користи радар сензор поставен на предницата на возилото кој ги открива објектите на неговата патека на движење и автоматски го прилагодува безбедното растојание.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА МОЖЕН СУДАР

Овој иновативен систем, благодарение на радар и видео сензори открива кога Jeep® Renegade се доближува до некое возило или голема препрека и веднаш ве предупредува за да го избегнете/ублажите сударот, со испраќање на звучен и визуелен сигнал или со дејствување врз сопирачките

БЕЗБЕДНОСТ И СИГУРНОСТ ПРИ ПАРКИРАЊЕ

Кога паркирате, ние ве чуваме. Renegade располага со многу системи кои го помагаат паркирањето и го прават да биде што е можно поедноставно.

PARKVIEW® ЗАДНА КАМЕРА

Влегувањето и излегувањето од паркинг местата е олеснето со задната камера ParkView®Rear Back Up. Системот ParkView широк агол на гледање на просторот позади Renegade со динамичка мрежа на екранот од Uconnect™ и го помага сместувањето на возилото. Ѕвучниот сигнал или предупредувањето на екранот помага за откривање на скриените објекти одзади и му дава на возачот време за реакција.

AUTOMATIC PARK ASSIST – PARK SENSE®

Системот ParkSense® Rear Park Assist користи сонарен сензор за предмети зад возилото. Возачот е предупреден со звучен сигнал дека се приближува до пречка и така може да го прилагоди начинот на паркирање. Оваа автоматска асистенција го предупредува возачот и за движење зад возилото секогаш кога се движи наназад. Системот го контролира воланот, а возачот ги контролира менувачот и сопирачките, како и притисокот на гас.

Отклучување без клуч / Keyless Go (опционал)

Системот го идентификува присуството на електронскиот клуч во близина на вратата и овозможува отклучување/заклучување без да треба да се притисне копчето на клучот со далечинско управување.

Бришачи на ветробранското стакло со сензор за дожд

Дождот не смее да ве сопре во истражувањето. Бришачите на ветробранското стакло со сензор за дожд автоматски се активираат по првите капки врз стаклото.

Експресно отворање/затворање на стаклата напред и одзади

Возачот може моментно целосно да ги отвори или затвори стаклата напред и одзади без да го држи постојано притиснато соодветното копче.

Ви треба информација? Разговарајте со нас