Continue

Новиот Jeep® Avenger

СОЗДАДЕН ЗА РЕАЛНИОТ СВЕТВЕЌЕ ОД 20.900 €


Новиот Jeep® Avenger сега е достапен како 100% електричен, на бензин или во e-Hybrid верзија. Единствен и препознатлив дизајн со најнови технолошки решенија. Откриј повеќе и избери од големата понуда.


ПРЕЗЕМИ ЦЕНОВНИК

Новиот Jeep® Avenger

СОЗДАДЕН ЗА РЕАЛНИОТ СВЕТВЕЌЕ ОД 20.900 €


Новиот Jeep® Avenger сега е достапен како 100% електричен, на бензин или во e-Hybrid верзија. Единствен и препознатлив дизајн со најнови технолошки решенија. Откриј повеќе и избери од големата понуда.


ПРЕЗЕМИ ЦЕНОВНИК

КОНЦЕНТРАТ НА СЛОБОДА

Новиот Jeep® Avenger ја отелотворува ДНК-та на марката, благодарение на неговата уникатна комбинација на стил, функционалност, технологија и способности за сите временски услови и терени.

Врв на понудата е можноста за избор на еден од трите различни мотори за да ја обезбеди слободата што ти треба на твоите патувања.

АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА КОЈ ГИ РЕДЕФИНИРА ПРАВИЛАТА

Новиот Avenger, првиот 100% електричен Jeep®, постави нови стандарди во сегментот на малите SUV возила ширум светот. Добитник е на многу награди: Европски автомобил на годината 2023, Најдобар семеен SUV на cветскиот женски избор за автомобил на годината, Електричен автомобил на годината и електричен градски автомобил на TopGear UK Electric Awards 2023. Исто така ги освои наградите Autovista 2023  и  Auto Europa 2024 година. Дополнително беше прогласен за Најдобар градски автомобил при The Best of Moto 2023 изборот во Полска, Швајцарски автомобил на годината за 2024, Урбан автомобил на годината 2024 според Electrifying.com Awards UK, и многу други награди.

ТРАДИЦИОНАЛНИ ПЕРФОРМАНСИ НА JEEP®

Да биде препознатлив каде и да оди: новиот Jeep® Avenger добро знае како да го направи тоа. Благодарение на неговата решителност и авантуристички дух, Avenger е твојот совршен придружник, како во текот на секој работен ден, така и во слободното време.

ФУНКЦИОНАЛЕН ДИЗАЈН

Смел стил со 100% генетски код на Jeep®: новиот Jeep® Avenger го понесува легендарниот дух на марката на секој пат. Целта на секој елемент е повеќе од само естетска: неговиот функционален дизајн со заштита на каросеријата од 360° е осмислен така да може да избегне какви и да е гребнувања или вдлабнувања, задржувајќи го современиот изглед со текот на времето.

ИЗБЕРИ СЛОБОДА

Кога бараме нов автомобил, го бираме оној кој најмногу ни наликува.​

Благодарение на понудата на три различни мотори 100% електричен, e-Hybrid или бензински, со новиот Jeep® Avenger имаш апсолутна слобода на избор .

ИЗБЕРИ СЛОБОДА

ЦЕЛОСНО ЕЛЕКТРИЧЕН

• АВТОНОМИЈА: ДО 600 KM ВО ГРАД, ДО 400 KM ВО WLTP ЦИКЛУСОТ
• ПОЛНЕЊЕ ОД 20% ДО 80% ЗА 24 МИНУТИ
• ЕМИСИИ НА CO2: 0 G/KM
• ВКУПНА МОЌНОСТ 156 КС
• МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ 260 Nm

ПОВЕЌЕ ЗАБАВА ЗА ВРЕМЕ НА ВОЗЕЊЕТО
Неспоредливи перформанси, благодарение на брзото и динамично забрзување.

СЛОБОДАТА ВО ГЕНЕТСКИОТ КОД
Подолги патувања, без потреба од чести полнења.

СПОКОЈСТВО
EV батериите се проектирани така, да траат за целото времетраење на Avenger.

E-HYBRID

E-HYBRID 1.2 TURBO АВТОМАТСКИ МЕНУВАЧ СО 6 БРЗИНИ
• ВКУПНА МОЌНОСТ ОД  100 КС
• МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ ОД 205 Nm
• ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО 4.9-5.1 L/100 KM

ДВИЖЕЈЌИ СЕ ВО ТИШИНА
Вклучување во електричен начин на возење при ниски брзини, без емисија на издувни гасови.

ПОДОБРЕНО ДОЖИВУВАЊЕ ПРИ ВОЗЕЊЕ
e-Parking за поедноставни маневри при паркирање,

e-Queuеing за „stop&go“ движење во гужва,

e-Creeping за маневри при ниски брзини, без емисија на издувни гасови.

ПОМОЌНИ ПЕРФОРМАНСИ
Електричниот мотор доставува дополнителна моќност кога за тоа има потреба и придонесува за надоместување на енергија при кочење.

БЕНЗИНСКИ МОТОР

1.2 ТУРБО РАЧЕН МЕНУВАЧ
• ВКУПНА МОЌНОСТ ОД100 КС
• МАКСИМАЛЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ ОД  205 Nm
• ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО  5.7-5.8 L/100 KM

ВОЗИ КАКО ТЕБЕ ТИ ОДГОВАРА

Слеано и непрекинато раководење на моќноста, идеално како за возење на автопат, така и за возење по градските улици.

ПОГОЛЕМА ЕФИКАСНОСТ
Флексибилност за олеснето соочување како со градските, така и со вонградските средини.

УДОБНОСТА ВО ЦЕНТАРОТ НА СÈ Проектиран за да понуди неспоредлива удобност, со рачен менувач со  6 брзини.

Внатрешност

ШТО ЧУВСТВУВАШ

Модерната и дигитална внатрешност на новиот Jeep® Avenger ги обединува чувството на слобода за време на возењето, функционалноста и најновиот начин на поврзување. Нема да веруваш колку предмети можеш да понесеш со себе во овој теренец: просторите за предмети, сите заедно, ти нудат простор исто како за рачен багаж.

Секое возење станува авантура. Смести се удобно и уживај во секој миг, благодарение на удобните седишта со греење, на деталите во жолта боја на таблата и на амбиенталното осветлување кои ги претвораат во боја твоите емоции.

НАДВОРЕШНОСТ

ШТО Е ТОА ШТО ТЕ ВООДУШЕВУВА

Авантурата е безгранично истражување, пронаоѓање на самиот себе во некој нов свет. Новиот Jeep® Avenger има смел дизајн, кој се одликува со мускулестите форми и комплетната заштита на каросеријата од 360° 
Преку естетиката се согледува личноста на новиот Jeep®: профилот на решетката со седум отвори, full-LED предните и задни светла како и оплатата (заштита на подвозјето) го прават Avenger препознатлив автомобил на прв поглед.

 

 

LONGITUDE

Новиот Jeep® Avenger Longitude нуди спој на технологија, просторност и бескомпромисни способности.

ПОБАРАЈ ПОНУДА


 • SELEC-TERRAIN & HILL DESCENT CONTROL
  Откриј повеќе


 • ЕКРАН ЗА РАДИО ОД 10.25” СО БЕЗЖИЧЕН ПРИСТАП СО APPLE CARPLAY & ANDROID
  Откриј повеќе


 • FULL-LED ПРЕДНИ СВЕТЛА И 16” АЛУМИНИУМСКИ ТРКАЛА
  Откриј повеќе


 • ЗАДНИ СЕНЗОРИ ЗА ПАРКИРАЊЕ
  Дознајте повеќе

ALTITUDE

Новиот Jeep® Avenger Altitude нуди повеќе технологија, стил и комфор.Во однос на нивото на опременост на Longitude, Altitude е надополнет со:

 • Стил: 17‘’ алуминиумски тркала и оплата во сребрена боја (заштита на подвозјето).
 • Технологија: целосно дигитална инструмент-табла од 10.25’’ и адаптивен темпомат .
 • Комфор: Автоматски монозонски клима-уред со премиум штофени седишта и волан обложен со кожа.

ПОБАРАЈ ПОНУДА


 • ЦЕЛОСНО ДИГИТАЛНА ИНСТРУМЕНТ-ТАБЛА
  Откриј повеќе


 • АВТОМАТСКИ МОНОЗОНСКИ КЛИМА УРЕД
  Откриј повеќе


 • АДАПТИВЕН ТЕМПОМАТ
  Откриј повеќе


 • ПРЕМИУМ ШТОФЕНИ СЕДИШТА
  Дознајте повеќе

SUMMIT

Врв на гамата, Новиот Jeep® Avenger Summit е опремен со целосен сет на системите за помош при возење – Advanced Driver Assistance Systems. Во однос на нивото на опременост на Altitude, Summit е надополнет со:

 • Стил: 18‘’ алуминиумски тркала, повеќебојно амбиентално осветлување и затемнети задни стакла.
 • Технологија: full-LED предни и задни светла, безжична полица за полнење, Прегледност на слепи агли – Blind spot, Ниво 2 на системи за помош при возење*.
 • Комфор: Отклучување без употреба на клуч – Keyless entry, сензори за паркирање со 360° прегледност “drone view”, отворање на задната врата со поминување на стапалото под задниот браник – Handsfree Power Liftgate, електрохроматски внатрешен ретровизор без рамка, автоматски долги светла и електрични, преклопливи надворешни ретровизори.

*На располагање само кај Avenger e-Hybrid & Electric Avenger .


 • 360° СЕНЗОРИ ЗА ПАРКИРАЊЕ СО 360° ПРЕГЛЕДНОСТ И ЗАДНА КАМЕРА
  Откриј повеќе


 • ОТВОРАЊЕ НА ЗАДНА ВРАТА БЕЗ РАЦЕ
  Откриј повеќе


 • АМБИЕНТАЛНО СВЕТЛО ВО ПОВЕЌЕ БОИ
  Откриј повеќе


 • FULL-LED ПРЕДНИ И ЗАДНИ СВЕТЛА И 18” АЛУМИНИУМСКИ ТРКАЛА
  Дознајте повеќе

ДИМЕНЗИИ

Новиот Jeep® Avenger е во состојба да ти понуди комфор и  простор, потребни за подобро чувство при секое патување, вклучувајќи ги и најекстремните авантури.

Во поглед на димензиите, новиот Jeep® Avenger е висок до 1,53 m и долг 4,08 m. Овој модел е широк 1,81 m. ( со склопени ретровизори). Димензиите може благо да варираат во зависност од нивото на опременост.

 

ШТО ДОЖИВУВАШ

НАДМИНУВАЊЕ НА СИТЕ ПРЕДИЗВИЦИ

Кога бараме нов автомобил, не размислуваме само за тоа што нѝ се допаѓа, туку бираме автомобил што нѝ доликува. Новиот Jeep® Avenger се издвојува по својата решителност и авантуристички дух, со компактни димензии. Присуството на Selec-Terrain® и системот Hill Descent Control за контрола при спуштање по удолнина ќе ти овозможи да го прилагодиш твојот стил на возење на временските услови со кои ќе се соочиш: дожд, снег, лизгав терен. Новиот Jeep® Avenger благодарение на неговиот широк дарежлив агол на прекршување ќе ти овозможи да се соочиш и со најекстремните услови.

СЛОБОДА НА ДВИЖЕЊЕ

Новиот Jeep® Avenger го прави секое твое патување поедноставно и го доведува твоето доживување при возење на едно ново ниво. Неговите системи за помош при возење (ADAS) од најновата генерација додаваат комфор и контрола при секое твое патување.

АВТОНОМНО КОЧЕЊЕ ПРИ ИТНИ СЛУЧАИ

Системот за Автономно кочење при итни случаи – Autonomous Emergency Braking ги воочува препреките пред возилото да стигне до нив, дури и кога се вози по патиштата надвор од град. Благодарение на него Avenger може автоматски да кочи за да го избегне или пак да ги намали последиците од судирот со возилата пред него, пешаците или пак велосипедистите. Автомобилот најнапред го преудпредува возачот преку звучен и визуелен сигнал на инструмент-таблата и доколку возачот не прикочи, автомобилот автономно прикочува за да се избегне или да се намалат последиците од судирот.

ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА СООБРАЌАЈНИТЕ ЗНАЦИ

Ја одржува воспоставената брзина и преку директна комуникација со Интелигентната асистенција за брзината (Intelligent Speed Assist – ISA), новиот систем за Препознавање на сообраќајните знаци (Traffic Sign Recognition system – TSR) е во состојба да ги прочита сообраќајните знаци и да испрати предупредување доколку возачот го пречекорува ограничувањето на брзината или доколку забележи какви и да се други ограничувања.

ПРЕГЛЕДНОСТ НА СЛЕПИ АГЛИ СО ОТКРИВАЊЕ НА ВОЗИЛО КОЕ НАИДУВА ОДЗАДИ

Биди посигурен во возењето со прегледност на она што се случува покрај или зад тебе.

Системот Прегледност на слепи агли – Blind Spot Detection го намалува ризикот од инциденти при промена на коловозна лента, така што те предупредува кога други возила влегуваат во твојот простор на слеп агол и ти јавува за возила или пречки кои не се гледаат за време на движењето наназад.

АВТОНОМНО ВОЗЕЊЕ НИВО 2

Новиот Avenger ги поедноставува твоите патувања и го подобрува твоето возачко искуство. Автономното возење ниво 2* ти помага да го одржиш потребното растојание од возилото пред тебе и да останеш во средината на твојата коловозна лента благодарение на активното дејствување врз воланот.

* На располагање само кај Avenger e-Hybrid  и
Electric Avenger eверзии.

ПОМОШ ЗА ОДРЖУВАЊЕ ВО КОЛОВОЗНА ЛЕНТА

Системот за Активно одржување во коловозна лента Active Lane Management ја мери твојата позиција во рамките на коловозната лента. Доколку системот открие ненамерно излегување од рамките на лентата, те предупредува и ќе ја коригира твојата позиција, враќајќи го возилото во коловозната лента.

АДАПТИВЕН ТЕМПОМАТ СО STOP & GO

Системот Адаптивен темпомат со Stop & Go – Adaptive Cruise Control with Stop-and-go traffic* помага за да се намали притисокот при долгите патувања и во сообраќајот, така што ја автоматски ја регулира твојата брзина на движење за да го одржи претходно избраното растојание од возилото пред тебе.

* На располагање само кај Avenger e-Hybrid и Electric Avenger eверзии.

Индикативни слики само за илустративни цели. Некои илустрирани и/или прикажаникарактеристики може да не се достапни на овој модел.

 

ШТО ТЕ ПРАВИ ПОСЕБЕН

Сосем Новиот Jeep® Avenger е концентрат на стил, технологија и иконската слобода на Jeep®. И не само тоа. Благодарение на богатата палета на Jeep® Authentic ДОДАТОЦИ by Mopar®, многу е полесно да му дадеш личен печат на твоето возило – и да обезбедиш се што ти треба за следните авантури. Време е да почнеш да уживаш во твоето патување. Нека Jeep® и Mopar® те водат по патот.

 

ГРАФИКА НА ПРЕДНАТА РЕШЕТКА

Иконската предна решетка на Jeep® Avenger, отсекогаш единствена, стана уште покарактеристична. Со додавање на впечатливиот X-camo графика, постојано ги привлекува погледите.

18'' Алуминиумски тркала

Дај му на твојот Jeep® Avenger електричен изглед со сјајно црни тркала од 18” со син стилски акцент. Достапно само за најновите членови на гамата Jeep®, сигурно ќе се издвоиш од толпата.

НАДВОРЕШЕН СТИКЕР

Дај му на твојот Jeep® Avenger личен естетски допир со ексклузивната комбинација на стикери поставени на хаубата, кровот и странично. Избери од широкиот спектар на можности, како што се динамичните црни ленти на кровот и хаубата, стилските странични ленти и уникатните X-camo модели. Време е целосно да ја покажеш твојата страст за Jeep.

ПОДЛОГА ЗА ТОВАРНИОТ ПРОСТОР

Заштити ја површината на товарниот простор со подлога со логото Jeep®. Прилагодено обликувана  патосница со нелизгачка површина одговара на точната димензија на товарниот простор на возилото. Се одликува со подигнати ивици, што помага да се задржи товарот или излевањето. Лесно се монтира и се отстранува, за вистинскењето да биде брзо и едноставно.

ИЗЈАВА ЗА ИЗЗЕМАЊЕ ОД ОДГОВОРНОСТ

Потрошувачката на гориво кај гамата на Jeep® Avenger бензински мотор (l/100 km): 5,6 – 5,5 ; емисија на CO₂ (g/km): 127-126 . Тип на одобрување според комбинираниот циклус WLTP ажуриран на ден 6.12.2022. Вредностите се индикативни и служат за споредбени цели.

Потрошувачката на електрична енергија кај гамата Jeep® Avenger Full-Electric (kWh/100km): 16 – 15,4; емисија на CO₂ (g/km): 0. Автономија на движење кај гамата Jeep® Avenger Full-Electric : 400 – 385 km.  Тип на одобрување според комбинираниот циклус WLTP ажуриран на 6 декември 2022 г. Вредностите се индикативни и служат за споредбени цели.

Потрошувачката на гориво кај гамата на Jeep® Avenger e-Hybrid (l/100 km): 5,1–4,9 ; емисија на CO2 (g/km): 114–111. Пред-хомологациони вредности утврдени според комбинираниот циклус WLTP. Вредностите се индикативни и служат за споредбени цели.

*Понудата се однесува за верзијата Jeep Avenger Longitude 1.2 GSE T3 100 KS MT FWD по цена 1,291,620 денари со вклучен промотивен попуст. Сликите имаат илустративен карактер. 

 

Ви треба информација? Разговарајте со нас