Continue

Jeep® Wrangler Rubicon ја доби наградата “Best family SUV for off roading” на списанието “What Car?”

25 January 2024

  • Jeep® Wrangler Rubicon ја доби наградата на списанието “What Car?” за најдобар SUV теренец.
  • Иконскиот модел на Jeep е награден со титулата поради неговите референтни теренски способности.

Торино, 23 јануари 2024 – Jeep® Wrangler Rubicon триумфираше во категоријата Best Family SUV for off roading на Конкурсот на списанието “What Car?” Car of the Year Awards 2024. Најпретставителниот модел на Jeep ја доби наградата за неговата исклучителна теренска способност која го одржува реномето на Марката и ги надмина сите свои ривали.

“Додека некои марки го губат своето педигре со текот на времето, Wrangler Rubicon докажува дека теренот сè уште е во срцето на Jeep“ – изјави Стив Хантингфорд, уредник на списанието „What Car?“ – „На нашиот најнов мега-тест 4×4, Rubicon се покажа речиси незапирлив, искачувајќи се, лесно и преку најтешките пречки на кои наидовме и ги надминува сите негови ривали. Тоа е теренско возило кое навистина може да оди насекаде”.

Едно од најпрестижните автомобилски списанија во Обединетото Кралство, „What Car?“ Магазинот е познат по своите технички беспрекорни прегледи на автомобили и по неговот примерно автомобилско новинарство. Во текот на целата година, експертите од „What Car?“ тестираат стотици автомобили, избирајќи ги најдобрите возила во секоја категорија на крајот од 12-те месеци.

Wrangler Rubicon располага со техничката извонредност на Jeep на терен, во смисла на маневрирање, артикулација, карактеристични агли, растојание од тлото, влечење и минување низ вода. Овој модел ги содржи препознатливите 4×4 теренски способности, отелотворени низ 80-те години инженерска извонредност. Актуелниот електрифициран Wrangler 4xe има највисоки перформанси досега, како и најдобри перформанси во класата, благодарение на комбинацијата на моќен преден мотор со внатрешно согорување и неверојатен заден електричен мотор кој испорачува вртежен момент по потреба. Користи 2,0-литарски турбо-бензински мотор, со вкупна моќност од 380 КС и вртежен момент од 637 Nm, 8-брзински автоматски менувач, два електромотори и високонапонска батерија, која гарантира целосна електрична автономија до 53 km во градска средина и потрошувачка на гориво од 3,5 l/100 km. Покрај теренските перформанси, Wrangler е подготвен за секое возење благодарение на напредните системи за помош на возачот (ADAS), предното стакло на Gorilla Glass и воздушните завеси. Системот за информирање и забава Uconnect обезбедува удобно и пријатно возење, во секакви услови.

Ви треба информација? Разговарајте со нас