Continue

Mopar® го претставува Jeep® Gladiator Top Dog Concept нa SEMA360

30 November 2020

  • Тимот на САД создаде невиден концепт автомобил базиран на Gladiator за виртуелното издание на SEMA Show кое се одржа од 2 до 6 ноември 2020 година
  • Избор на делови за изведба на Jeep® (JPP) – додатоци за квалитет гарантирани директно од производителот – создадете уникатен изглед на вашиот Jeep Gladiator, наменет за планински моторџии за екстремни теренски авантури.

Благодарение на ексклузивниот сет на делови за изведба на Jeep® (JPP) и прилагодените додатоци, тимот на Mopar® во САД го трансформираше моделот на Jeep, Gladiator 2020 година во забавен „концепт“ за планинските моторџии. Концептот Top Dog на Jeep Gladiator беше претставен на SEMA360, виртуелно издание на SEMA (Здружение на специјализиран пазар за опрема) во Лас Вегас, кое оваа година, поради ситуацијата со Ковид-19, се одвива на виртуелен начин од 2 до 6 ноември .

„Концептот Top Dog на Jeep Gladiator вклучува дваесетина делови за изведба на ЈЕЕР, сите дизајнирани за да им овозможат на планинските моторџии да стигнат апсолутно насекаде“, рече Марк Босанац, раководител на сервисот Мопар, делови и грижа за клиенти, ФКА – Северна Америка. „На целата палета на Jeep нудиме над 500 делови и додатоци со гарантиран квалитет, поддржани директно од производителот.“

„Создаден за оние кои сакаат активен животен стил и слобода на возење на отворено, Jeep Gladiator е совршена основа врз која Mopar може да и даде уште повеќе простор на нивната креативност благодарение на наменскиот пакет Jeep Performance Parts“, рече Џим Морисон. Раководител на брендот Jeep – FCA Северна Америка. „Новиот концепт Mopar Top Dog го прави Jeep Gladiator уште попрактично, пофункционално и разноврсно возило“.

Во K-9 сина боја, Top Dog Concept дополнително ги проширува карго-капацитетите на Jeep со елиминција на стандардната карго-кутија и замена со посебен систем PCOR на клупата.

Од страната на совозачот, системот за товар има фиоки на извлекување, во кои возачите можат безбедно да ги чуваат алатките и материјалите што им се потребни за нивните екскурзии. Дарежливите внатрешни полици, прекинувачи за надворешно осветлување и дополнителни напојувања се на дофат на раката.

Од страната на возачот, системот за вчитување вклучува ладилник на батерии и електрична машина за хот-дог, за да им даде на возачите дополнителна енергија пред заморот од следната патека.

Во горниот дел од кабината, има две решетки кои обезбедуваат дополнителен простор за складирање на алатки и додатоци. Надворешните рефлектори во двоен режим се поставени на секоја страна, додека пак, на полиците за полнење се поставени збирки на влечни рампи за поправка и извлекување на возилото. Над решетката, има двоен држач за велосипеди којшто нуди безбеден транспорт на планински велосипеди.

За да се обезбедат одлични теренски можности, Jeep Gladiator Top Dog Concept користи два инчен комплет за подигање JPP со амортизери FOX за да го зголеми растојанието од земја, покрај алуминиумските тркала 17”, подготвени за beadlock JPP и гуми за низ кал 37 ”BF Goodrich KM3. Уникатните „високи“ челични лакови на тркалата обезбедуваат поголема висина на сите четири агли.

Jeep Gladiator Top Dog Concept се напојува со докажаниот 3.6-литарски Pentastar V6 мотор, со 285 КС и вртежен момент 260 ft-lb, спарен со осумстепениот автоматски менувач TorqueFlite.

Заштитата од предната страна му е доверена на браникот JPP Rubicon, каде што оригиналната челична заштитна решетка од два инчи, инспирирана од концептот Jeep J6, се приклучува на ексклузивната макара Rubicon Warn JPP со капацитет од 8.000 понуди (3.628 кг), опремена со синтетичко јаже Spydura од 100ft (30,5m).

На дизајнерската хауба се издвојуваат црните брави Mopar прилагодени со логото на Jeep Willys. Цевката за нуркање JPP помага во канализирање на студениот воздух во моторот кога теренските услови ја загорсуваат функционалноста на нормалното внесување на воздухот. Пар 5-инчни JPP LED светла инсталирани на основата на A-столбовите помагаат во осветлувањето на патеката надвор од патот.

Страниците се заштитени со rock rail JPP – шипки за заштита при движење низ карпи, прилагодени со двоинчни тубуларни челични шипки што потсетуваат на предната решетка. Црните странични скали на вратите имаат врежано лого Gladiator и помагаат да се заштитат праговите од гребнатини одвнатре.

Уште една макара Warn JPP е инсталирана на задниот дел од концептот Jeep Gladiator Top Dog. Веднаш над задниот крик, фиоката на извлекување содржи преклопна скала што го олеснува пристапот до двојниот држач за велосипеди.

Во ентериерот, темата во боја на екстериерот во сино-црно K-9 ја презема таблата со инструменти, која е обоена во боја на каросеријата. Со црна кожа Katzkin со сини шевови се обложени седиштата, потпирачите за раце, кутијата на менувачот, воланот и сопирачката.

Навлаките од не’рѓосувачки челик и црна гума, додаваат функционалност на педалите за сопирачка и гас. Директно под педалите се наоѓаат четири сезонски патосници.

Mopar®

Марката Mopar®   (едноставен спој на зборовите Motor и PARts) е бренд посветен на сервисирање, резервни делови и поддршка на клиенти за возила на FCA ширум светот. Основана во 1937 година како име на низа антифриз производи, брендот еволуираше во текот на 80-те години и стана синоним за сеопфатна услуга и автентична изведба за сопствениците на возила и ентузијастите ширум светот.

Во ‘60-ите, ерата на американските мускулести автомобили,  Mopar® се истакна благодарение на Mopar Performance Parts кои ја зголемија брзината и управувањето со возилата, за употреба како на пат, така и на патека и ја искористи можноста да се прошири со вклучување на услугите на поддршка на клиенти и техничка асистенција. Денес, благодарение на присуството низ светот, брендот   Mopar®  дистрибуира над 500.000 резервни делови и додатоци на повеќе од 150 пазари. Со над 50 центри за дистрибуција на резервни делови и додатоци и 25 центри за услуги на клиенти низ целиот свет, Мопар интегрира услуги, резервни делови и поддршка на клиенти со цел да ги подобри активностите за поддршка насочени кон дилерите и крајните потрошувачи на глобално ниво.

 

Ви треба информација? Разговарајте со нас