Continue

Jeep® Wrangler Rubicon 392

28 December 2020

Марката Jeep® и групацијата ЛЕГО го претставија новиот LEGO® Technic ™ модел, создаден за репродукција на Jeep Wrangler Rubicon. Дизајниран да го имитира уникатниот изглед, дизајнот и легендарните теренски можности на иконата на Jeep – LEGO Technic Jeep Wrangler е подготвен за секоја авантура. Ова е првиот воопшто ЛЕГО примерок за SUV.

Новото моделче ќе понуди уникатно градежно искуство за обожавателите на LEGO од сите возрасти. Тие ќе можат да ги соберат LEGO Technic парчињата што го сочинуваат Wrangler Rubicon, меѓу кои: уред за возење 4×4, гуми со големи димензии, задни седишта што се преклопуваат и единствената решетка со седум отвори.

Откако ќе ги соберете 665 парчиња што го сочинуваат, со LEGO Technic Jeep Wrangler можете да доживеете бескрајни теренски авантури. Благодарение на системот за управување со копчињата и силната суспензија со истакнати осовини, корисниците ќе можат да го испитаат моделот на сите видови пречки. Покрај тоа, жолто-црната боја со која се одликува гарантира дека никогаш нема да остане незабележан и во играта и на изложбата.

LEGO Technic Jeep Wrangler е погоден за сите обожаватели на Jeep и LEGO на возраст од 9 години, па нагоре. Ќе биде достапен од 1 јануари 2021 година на LEGO.com, во продавниците на ЛЕГО и другите продажни места низ целиот свет.

“Jeep Wrangler е икона на теренскиот свет “, рече Ларс Тигесен, ЛЕГО технички дизајнер. „Верзијата Rubicon има многу од карактеристиките што најмногу ги сакаат обожавателите на 4х4 ширум светот. Затоа беше важно да можете да пренесете што е можно повеќе од овие карактеристики во моделот LEGO Technic. Се надевам дека обожавателите на ЛЕГО и ова возило ќе уживаат во сите негови компоненти, вклучувајќи ги и суспензијата, макарата и конфигурацијата за на отворено, што ги развивме заедно со талентираниот тим за дизајн на Jeep.

“По 80 години историја и авантури во секој дел на светот, можеме да кажеме дека сопствениците на Jeep, фановите и ентузијастите буквално пораснаа со нас “, рече Кристијан Меуние, глобален претседател Jeep Брендот. „Нашето партнерство со  групацијата ЛЕГО им нуди на сите наши фанови нова можност да ја споделат страста за Jeep Wrangler, икона на автомобилскиот свет, позната низ целиот свет и апсолутен симбол за забава, слобода и авантура”.

„Секој сопственик на Jeep Wrangler ќе ви каже дека нивниот автомобил е едноставно поголема верзија на овој нов ЛЕГО сет“, рече Марк Ален, раководител за Дизајн на Јеер. „Дизајнот на Jeep Wrangler ви овозможува да го одделите, да го отстраните покривот, да ги отстраните вратите, да го конфигурирате, да го прилагодите со нови додатоци од тимот на Мопар и целосно да го составите. Овој LEGO Technic Jeep Wrangler ќе донесе нови емоции кај обожавателите на Jeep и ќе биде идна инспирација за дизајнерите на марката”.

Групацијата LEGO

Мисијата на групацијата ЛЕГО е да ги инспирира и израсне градителите на иднината преку моќта на играта. Системот за играње LEGO System, со својата основа од ЛЕГО коцкички, им овозможува на децата и ентузијастите да градат и да реконструираат сè што можат да замислат. Групацијата ЛЕГО е основана во 1932 година во Билунд, Данска, од Оле Кирк Кристијансен, а нејзиното име произлегува од двата збора дански LEG GOdt, што значат „играј добро“. Денес, групацијата ЛЕГО е сè уште семејна компанија со седиште во Билунд, но нејзините производи се продаваат во над 130 земји во светот.

Марката Jeep®

Со скоро осумдесет години легендарна историја, Јеер е синоним за перформанси, филигранска уметност и разноврсност, нудејќи цел спектар на SUV за оние кои бараат вонсериски авантури. Марката Јеep е покана да се живее целосно преку возило кое им пренесува на оние кои го поседуваат чувство дека можат да се соочат со какво и да е патување. Гамата на SUV ги вклучува моделите  на Cherokee, Compass, Gladiator, Grand Cherokee, Renegade и Wrangler. За да се задоволи меѓународната побарувачка, сите модели на Jeep што се продаваат надвор од Северна Америка се достапни со погон на левата или десната страна и бензински или дизел мотори. Марката Jeep е дел од портфолиото на брендови што ги нуди групацијата Fiat Chrysler Automobiles.

Ви треба информација? Разговарајте со нас